Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Pielegnacja krocza po porodzie@freepik.com
Położna Edyta Dzierżak-Postek: Odpowiednia higiena krocza po porodzie to jeden z elementów wpływających na jego prawidłowe gojenie się i powrót do formy. W związku z krwawieniem utrzymującym się przez kilka, kilkanaście dni po porodzie należy pamiętać o częstej zmianie podpasek. Najlepiej aby były one z jak najbardziej "przewiewne" i chłonne (bez foliowych i plastikowych powłok), tak aby krocze mogło być wentylowane. Mycie, mycie i jeszcze raz mycie... Podmywamy się kilkakrotnie w ciągu dnia, a w szczególności po każdym oddaniu stolca. W trakcie mycia pamiętamy o zachowaniu kierunku od spojenia łonowego do odbytu. Jest to bardzo ważne, aby nie nanosić bakterii kałowych na srom. Mogą one bowiem utrudnić gojenie się rany krocza po porodzie lub doprowadzić do stanów zapalnych pochwy. Po wykonanej toalecie nie zapominamy o prawidłowym osuszeniu całej okolicy krocza. Najlepiej dokonywać tego przy pomocy papierowych ręczników jednorazowych. Wietrzenie krocza to kolejny zabieg w trakcie pielęgnacji i gojenia się krocza ( dostęp powietrza ułatwia, a nawet przyśpiesza ten proces). Jeżeli zakładamy bieliznę to najlepiej aby były to jednorazowe majtki siateczkowe lub bawełniana luźna bielizna.
Położna Edyta Dzierżak-Postek: Dolegliwości bólowe ze strony krocza nie zawsze są na tyle duże, aby trzeba było sięgać po środki przeciwbólowe. Jeżeli tak jest, można przyjmować paracetamol w postaci tabletek lub czopków doodbytniczych. Ale zanim sięgniemy po farmakologię spróbujmy od aktywności ruchowej. Na przykład siadanie na kółku przypominającym koło ratunkowe (nie ma bezpośredniego ucisku na ranę krocza) i przenoszenie ciężaru ciała w trakcie siadania na przeciwny pośladek (jeżeli nacięcie krocza jest po stronie prawej to siadamy bardziej na lewym pośladku). Wstając z łóżka można najpierw przekręcić się na czworaka (nie siadamy na kroczu) i dopiero opuszczamy nogę za nogą. Można stosować zimne okłady (kilka razy w ciągu doby). Dolegliwości zmniejszają się z dnia na dzi
Położna Edyta Dzierżak-Postek: Jak już wspomniałam, odpowiednia toaleta krocza po porodzie jest niezmiernie ważna. Najlepiej podmywać się sprawdzonym płynem do higieny intymnej (nie wprowadzać zmian, aby nie pojawiły się reakcje uczuleniowe). Najlepiej aby był on jak najmniej zapachowy. Myjemy się pod bieżącą wodą (kąpiel w wannie jest niewskazana). Jeżeli lubimy zioła to można do tego celu używać naparu z nagietka lekarskiego. W sytuacji utrudnionego gojenia się rany krocza pamiętamy o zaleceniach od położnej i/lub lekarza.
Położna Edyta Dzierżak-Postek: Powrót do formy po porodzie u każdej kobiety trwa różnie długo. Największe zmiany zachodzą w ciągu pierwszych 6-8 tygodni po porodzie. Ruch to sprzymierzeniec szybszej rekonwalescencji. Aktywność ruchowa, rozpoczęta już około 2 godzin po porodzie, jest niezmiernie ważna nie tylko dla poprawy formy, ale także w zapobieganiu powikłaniom związanym z długim leżeniem. Z każdym dniem ruchu będzie coraz więcej, a zapewni go nowonarodzone dziecko. W związku z tym, że noworodki nie mają takiego rytmu dobowego jak dorosły człowiek to proponuję wykorzystywać każdą wolną chwilę na sen. Nigdy nie wiemy co maluch wymyśli nocą. W trakcie snu się regenerujemy, co sprzyja powrotowi do formy. Po powrocie do domu nie zapominamy o spacerach, które są korzystne dla mamy i dziecka. W późniejszym czasie mile widziane są ćwiczenia fizyczne. Najlepiej rozpocząć je już 6 tygodni po porodzie. Zajęcia gimnastyczne dla kobiet po porodzie są już w ofercie wielu klubów fitness. Ważną składową rekonwalescencji jest racjonalne, odpowiednio zbilansowane odżywianie się. Nie mniej ważna jest także wczesna rehabilitacja mięśni dna miednicy. W Polsce jest ona jeszcze mało znana. Są jednak ośrodki, w których wykonuje się badanie stanu mięśni dna miednicy w pierwszej dobie po porodzie. Kobieta otrzymuje informacje, jakie ćwiczenia może lub też powinna wykonywać, aby uzyskać odpowiednią formę mięśni dna miednicy. Badanie wykonują fizjoterapeutki, które bardzo często są jednocześnie położnymi. Badanie nie jest bolesne. Ćwiczenia mięśni dna miednicy to wczesna profilaktyka nietrzymania moczu i obniżania się narządu rodnego. Powinna to robić każda kobieta, niezależnie od tego czy jest po porodzie drogami natury czy po cięciu cesarskim. Kontakty z innymi mamami aby wspierać się w trudnych sytuacjach to dobry pomysł. Dla poprawy samopoczucia także zadbajmy o swój wygląd zewnętrzny.
Dziękujemy z wywiad
Edyta Dzierżak-Postek: Położna z 23-letnim stażem. Od 1998 roku prowadzi indywidualną praktykę położniczą w miejscu wezwania pacjentki. Obejmuję opieką położniczą kobiety w ciąży, porodzie i w okresie poporodowym, a także przygotowuje pary do porodu w szkole rodzenia oraz indywidualnie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Haneczkaaa 2017.12.15 23:19
Zgadzam się, spray regenerujący do okolic intymnych od Motherlove jest genialny, szkoda, ze przy pierwszej ciąży nie wiedziałam o jego istnieniu, bo po drugim porodzie jego aplikacja naprawde koiła ból uszkodzonych mieśni krocza, obrzęki też szybko ulegały zmniejszeniu. Duży plusem jest to, ze jest kosmetykiem organicznym, bezpiecznym dla podrażnionych okolic intymnych
narcyzek 2017.12.13 21:46
motherlove ma fajny spray , mi pomógł po porodzie cc. Pryskałam nim ranę i szybciej się goiła. Po naturalnym też można bo nie szczypie :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.